Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2010-06-08

Paroda “Baltų menas”

Publikuota: ekspozicija, muziejus

Dabar apsilankysime Vilniuje, Dailės muziejuje, Arsenale, kilnojamojoje (keliaujančioje) parodoje “Baltų menas”.

Čia tinka vienas žodis - puiku, puiku, puiku. Kaip kilnojamajai parodai, pasiektas stulbinantis rezultatas. Juodame fone išdėstytos baltų meno eksponatai, panaudoti ant strypų slankiojantys didinamieji stiklai. Yra gražus meniškas parodos akcentas - gulintis baldas-skulptūra. “Dėl mados” yra ir keli plazminiai ekranai, gal jie pravers, kai paroda keliaus po užsienį, nes Vilniaus ekspozicijoje neaišku, kam jie reikalingi. kad atrodytų šiuolaikiškai:)? Jei kojos nepakiš finansų trūkumas (tokiai parodai transportuoti ir montuoti reikia nemažų lėšų), ši paroda reklamuos Lietuvą ir Latviją taip pat gerai, kaip Baltijos kelias prieš dvidešimt metų. Taigi, lauksime žinių apie kultūrinę ekspansiją į vakarus iš parodos kuratorių - Dailės akademijos.

Kiek nustebino, kad nėra jokios eksponatų interpretacijos, moksliškai tariant - kontekstas eiliniam lankytojui visiškai neaiškus. Tiesiog išdėliota daug daug archeloginių radinių - toks stilius labai būdingas Lietuvos nacionaliniam muziejui - kad būtų daug eksponatų, o kontekstas palauks:) Gal “Baltų meno” rengėjai ir kūrėjai tikėjosi, kad tai su kaupu atperka didysis sunkiasvoris parodos katalogas, 800 puslapių, puikaus dizaino ir poligrafijos, o kaina… tik 86 litai. Daug mažesnės apimties ir silpnesnio turinio, blogesnės poligrafijos gerbiamo Jovaišos albumas “Neregėta Lietuva” kainuoja veik 250… bet vis dėlto - kam tada dailus parodos dizainas ir brangios spintos, jei neaiški parodos mintis??? Vis įrodinėjame sau, kad esame kažko verti, kad baltai turėjo aukšto lygio meną…?

O štai ką apie parodą rašo menotyros specialistai ( Baltų menas: naujo pasakojimo paieškos
Marius Iršėnas, žurnalas Dailė 2009/2 ): “Kuratoriai savo tikslų siekė ne tik parinkdami temas ir eksponatus, bet ir skirdami išskirtinį dėmesį eksponavimo estetikai. Pagal parodos dizainerio Jono Gerulaičio sumanymą kūriniai eksponuojami juodame fone, apšviečiant juos kryptinga šviesa.”  Šiais dviem sakiniais apie “išskirtinę eksponavimo estetiką” gerbiamo kritiko (jis kartu ir parodos kuratorius:) mintys ir išsisėmė… Juodame (arba tamsiai mėlyname, arba bordo) fone paprastai ir eksponuojami juvelyriniai papuošalai, o straipsnyje minimas kryptinis pašvietimas yra pats populiariausias eksponuojant tiek muziejines vertybes, tiek parduotuvėse:) Šios parodos estetika remiasi grafinių elementų (gautų frezuojant, uždengiant plyšius organiniu stiklu ir apšviečiant) ir eksponatų išdėstymo piešinio vienove. (foto čia) Taip gaunamas estetiškas raštas užtušuoja ir neišspręstas vietas - tokiose aukštose vitrinose šviestuvėliai apšviečia eksponatus, pritvirtintus prie vertikalių sienelių, tik iš viršaus. Kryptinis apšvietimas gražiai atrodo bendrame vaizde, bet neatskleidžia detalių. Sėkmingai išspręstas apšvietimas tų eksponatų, kurie sudėti ant pasvirusių lentynų.

O ar įdomu? Taip, tikrai nenuobodu! Šią parodą buvo būtina pamatyti kiekvienam Lietuvos piliečiui, tad ji turėtų būti nuvežta ir į Kauną, ir į Klaipėdą. Tik gaila, kad ji mažai reklamuojama, tad ją pamatė nedaug muziejų lankytojų. Čia TV reportažas ir netipinis atsiliepimas apie parodos turinį.

Į pradžią

O nuo gegužės 1 ji iškeliauja pas brolius Lenkus, sėkmės.

Patiko (0)


Atgal į: Paroda “Baltų menas”